Анализ на резултатите от анкетно проучване, интервюта и семинари с учители и ученици, както и кратко представяне на учебната програма по история, извършени партньорите от Република Северна Македания, INNOVALAB, Битоля
Налични са вече резултатите от проведеното анкетно проучване, интервюта и семинари с учители и ученици, както и кратко представяне на учебната програма по история, извършени от нашите колеги и партньори от Република Северна Македания, Образователният център INNOVALAB от град Битоля, в рамките на проекта "Да опознаем своите съседи/Meet your neighbours", който ние изпълняваме съвместно с партньори от 6 балкански държави по програма Еразъм Плюс, Младеж.
Очакваме проучванията и на останалите партньори от Сърбия, Румъния, Гърция и Турция. Българският анализ е също достъпен на сайта на проекта: https://www.meet-our-neighbours.eu/bg/io1-results/
Ето и резюме на изводите: "Повечето от младите хора на възраст 15-29 години от Северна Македония и младежите смятат, че културните различия между тяхната и европейската култура са незначителни и всички трябва да се съобразяват с един набор от културни норми и ценности. Те също така смятат, че съществуват значителни различия между българската/гръцката/македонската/румънската/сръбската/турската култура.
Особено важно е, че мнозинството от учениците и младежите, включени в проучването, смятат, че е от съществено значение да защитават и съхраняват своите културни ценности и вярвания и когато общуват със свои връстници от Европа, но и също когато се срещнат с човек от българската, гръцката, румънската, сръбската и турската култура.
И учениците, и младежите, когато общуват с хора от европейските култури, се опитват да разберат и уважават техните ценности, вярвания и поведение, въпреки че те се различават от техните собствени. Те се опитват да намерят общ език и да зачитат разнообразието, когато се сблъскват с културните различия между българската, гръцката, македонската, румънската, сръбската и турската култура.
За учениците и младите хора от Северна Македония е от съществено значение да адаптират и приспособят комуникацията и поведението си при взаимодействие младежи от Европа, за да общуват ефективно и да си сътрудничат с тях. Те също така са склонни да адаптират поведението или стила си на общуване, за да се впишат в тези култури, като избягват техните културни практики и очаквания.
Повечето от респондентите (ученици и младежи), включени в това проучване, искат ЕС да се разшири, като приеме нови държави от Балканския полуостров.
Повечето от анкетираните ученици и младежи смятат, че: по-доброто опознаване и контакти между младите хора, повишаването на осведомеността за взаимното уважение и чувството за близост и общност, икономическото сътрудничество и обмен могат да допринесат за добрите отношения между балканските държави в бъдеще."