Представяне на резултатите от проекта Учещи училища
На 01 и 02 декември 2022 в 51 СУ партньорите по проекта, организации от България, Италия, Испания, Турция, представихме крайните резултати пред представители на МОН, НИО, РУО - София-град. В изследването са участвали 20 училища от 4- те държави.
Проект „Учещи училища" е насочен към един често срещан проблем в образователните системи на повечето европейски държави - загубата на знания и опит при пенсионирането на учителите или при смяна на работното място поради липсата на утвърдени практики за събиране, синтезиране и споделяне на знания в рамките на училището. Целта на проекта е да допринесе за подобряването на индивидуалното, екипното и организационното обучение в училищата чрез разработването на система за управление на знанието и набор от практични инструменти, интегрирани в електронна платформа.
Подобни системи за управление и съхранение на знанието се прилагат в бизнес организациите. Проектът адаптира бизнес модел към спецификите на образователната система.
Ниво1-оценка на училищни политики
1.Споделена визия
2.Възможности за обучение и развитие на персонала
3.Екипна работа и сътрудничество
4.Култура на проучване и въвеждане на иновации
5.Култура на събиране и обмен на познание в организацията
6.Обмен на добри практики и идеи с външната среда
7. Създаване на модели и разширяване на лидерството
Моделът разглежда 4 нива на зрялост, които са представени като последователни стъпки в един процес на непрекъснато усъвършенстване и развитие. Те не са абсолютни, а дават указания на директорите и учителите за това къде се намират училищата им и какво трябва да направят, за да продължат напред.За всяка от 7-те области на развитие има възможност да се приложи модела и така резултатите да покажат, че в една област на развитие можете да имате ниво 4, а в друга област ниво 2
Ниво2-самооценка на учители и оценка на ръководството
1.Организация на обучителния процес
2.Планиране и преподаване
3.Персонални умения и постижения
Софтуера на платформата има възможност да генерира и да отчита резултатите на всяка група в рамките на едно училище: ръководство-учители-родители-ученици. Приложено към голям брой ангажирани в процеса училища анализът ще позволи да се направят интересни срезове и корелации: по градове, по типове училища, по зададени показатели, по държави и т.н.
Ниво3-Библиотека с добри практики
При наличие на висок резултат от самооценката ще бъдете поканен да споделите своя добра практика, за да демонстрирате постиженията си със свои колеги от други училища.
Електронен каталог за добри училищни практики с възможности за търсене по ключови думи, етикети, училище, учител, вид на практиката и т.н. Създаване на голяма база от добри практики
Проектът е отворен за различни модификации например могат да се правят специални въпросници за самооценка на професионални училища, иновативни училища или пък по поръчка да се добавят въпроси характерни за дадено училище., З