Нова образователна онлайн платформа
В средата на януари 2009 г. в полския град Ржешов се проведе третата работна среща по проекта PATCH-WORLD (Родители и деца работят, организират и учат заедно). Проектът е финансиран от Европейската Комисия в рамките на Програмата за учене през целия живот. От българска страна участие взеха от Център за образователни инициативи, Цветан Цветански и Петър Цветков и от Асоциация Родители, Мариета Радулова. Участваха още представители от всички други страни партньори по проекта – Италия, Турция, Полша, Малта, Финландия, Германия, Холандия, Румъния. Целта на срещата бе представяне на онлайн учебна платформа, в която през следващите месеци ще се проведе експерименталната част на проекта.
Средата в учебната платформа е разделена на 2 основни дейности – т.нар. социални дейности в мрежа и образователна игра, в които ще се включат между 10 и 15 отбора от всяка страна, като всеки отбор се състои от родител и дете.
Целта на социалните дейности в мрежа е да се развие и обособи една образователна среда от деца и родители, които заедно да използват уеб пространството и чрез програми и инструменти да представят своите семейства и любими занимания. Предвидени са 6 основни дейности – Запознаване със семейното име; Представяне на семейното място за живот (квартал, град); Спортовете в семейството; Семейната готварска книга; Празници и обичаи; Личен блог. Залага се на партнирането на детето и родителя, като с уменията на децата да боравят с разнообразни уеб програми и сайтове и познанията и опита на родителите се цели именно едно съвместно учене и забавляване. Надяваме се, че това ще е по-добър начин деца и родители да прекарват заедно пред компютъра и да общуват.
Първоначално отборите от всяка страна ще се запознават помежду си чрез общуване в платформата и тези дейности ще са само на национално ниво и съответно на собствения език. Отборите ще набират точки чрез своята активност по дейностите. Ако перефразираме Мечо Пух „Колкото повече...активност, толкова повече...точки.”
След изпълнението на социалните дейности идва най-интересната част – състезанието с образователната игра. Играта се базира на въпроси от областите Спорт, Музика, Машина на времето, Здрави, Науки и Личности и Места. Който отбор отговори вярно на повече въпроси, събира повече точки и печели играта. Отборите от родител и дете играят помежду си, като спечелилите най-много точки от всички игри 2 отбора ще се класират за международната фаза на играта. Там те ще играят срещу най-добрите отбори от другите страни по проекта, съответно езикът на играта и на платформата става английски. За отбора спечелил първо място е превдиведан награда.
Преди оспорваното състезание обаче отборите от различните страни ще се включат в същите 6 социални дейности, за да се запознаят помежду си. Съответно необходими са познания по английски език поне на базисно ниво.